Peki güvende misiniz?

Her sistemin en önemli kısmı olan güvenlik, container dünyasının getirdiği yeni sistemlerle tekrar tanımlanırken, günbegün keşfedilen yeni açıklar ve artan siber saldırı gücü ile birlikte en baştan gözden geçiriliyor. Legacy sistemlerden gelen güvenlik yaklaşımı temelde ne kadar operasyonel gözükse de 2025’e kadar kurumsal şirketlerin %85’inin container uygulamalarını kullanacağı tahmin edildiğini hesaba katınca bu legacy sistemlerin yeterli olmayacağı aşikâr.

Ya legacy kalmış güvenlik uygulamaları?

Tabii ki aklınızdan geçen ilk şey, “Bu lider legacy sistemlerin neyi eksik?” cümlesi olabilir. Başlangıçta dünyanın da adını aldığı container düzeniyle birlikte, bu legacy sistemler paketleri sadece sunucuya girene kadar takip edebilir duruma geldi. Ölçeklenebilirliğin ve Cloud Native Development’ın getirdiği kaçınılmaz doğu-batı trafiğine karşı da IP bazlı güvenlik önlemleri tamamen işlevsiz kaldı. Uygun tasarlanmadığı için legacy sistemler sizin sistemin akışını gözlemlemenize imkân sağlamadığı gibi, içeride neler döndüğüne dair herhangi bir bilgi akışı sağlamayıp, bir zararlı kodun farklı veri merkezleri arasında yatayda rahatça gezebilmesinin önünü açtı. Diğer tarafta ise Cloud Native Development’ı merkezine alarak Layer 7’de oluşan trafik için tasarlanmış yeni jenerasyon Firewall yazılımları tam olarak legacy sistemlerin eksik kaldığı noktaları hedef alıyor ve Firewall ihtiyaçlarınızı uçtan uca doldurarak tek tuşla deployment imkânı sağlıyor.

Quasys güvenliğiniz için yanınızda

Bilgi ve Erişim Güvenliği (PAM, IAM, SSO, MFA), Konteyner Güvenliği, Secret Yönetimi, Uygulama Güvenliği (SAST, IAST, DAST, IaC Sec.) dahil olmak üzere birçok alanda güvenliğinizi sağlamak için alanında en iyi yazılımları size sunuyoruz. Güvenlik çözümlerimizde sağlayacağımız yaklaşımı süreçlerinize, yaklaşımlarınıza ve isteklerinize göre en uygun hale getirerek en kritik altyapılarınızın -hem güvenlik hem de yasal uygunluk- açısından hazır olmasını sağlıyoruz.