Kubernetes nedir?

Kubernetes sunduklarıyla konteyner orkestrasyonu alanında ilk tercih sebebi olmayı başardı. Kubernetes’in getirdiklerinden efektif olarak yararlanmanız için altyapılarınızı doğru kurgulamanız, bu dönüşüm sürecinin mimari olarak doğru tasarlamanız gerekir. Ayrıca Kubernetes özelinde; güvenlik, ölçeklenebilirlik, verimlilik gibi birçok kritik konuda uzman takımımızdan destek alabilirsiniz.

fun fact

Kubernetes, Yunanca’da “kaptan” anlamına gelmektedir.  K’den S’ye 8 harflik bir kelime olduğundan “K8s” kısaltması kullanılır ve bazı yerlerde karşınıza “kube” kısaltmasıyla da çıkabilir.

Kubernetes’in sundukları nedir?

  • Farklı sunuculardaki konteynerleri tek yerden düzenlemenizi sağlar.
  • Donanım kullanımını en verimli hale getirmenize yardımcı olur.
  • Uygulamalarınızın durumlarını kontrol ederek otomatik ölçeklendirme, yeniden başlatma, çoğaltma gibi özellikleriyle en optimal/sağlıklı durumda çalışmasını destekler.
  • İstediğiniz parametrelerinizi tanımladığınızda konteyner otomasyon süreçlerinizin yönetiminin “kaptan”ı olur.
  • Otomatik rollout ve rollback fonksiyonlarıyla deployment planını yapmanıza ve otomatize etmenize yardımcı olur.

Kubernetes ve Güvenlik

Konteynerlerin ve onların orkestre edildiği Kubernetes yapısı gereği yeni bir güvenlik anlayışı gerektiği herkesin malumu… Özellikle “4C’s Cloud Native Security” anlayışına göre yeni güvenlik mimarinizi düzenleyecek uzman ekibimiz, bu dönüşüm yolculuğunuzda engin saha tecrübesiyle yanınızda oluyor.

Runtime güvenliğinden, zafiyet ve uyumluluğa, incident yönetiminden, kubernetes denetim mekanizmalarına kadar gerekli tüm noktaların doğru kurgulanmasına ve bunların sağlıklı işlediğinin emin olunmasına kadar uçtan uca hizmet vererek yeni nesil iş yüklerinizin güvenliğinin doğru kurgulandığına ve işletildiğine garanti veriyoruz.

Kubernetes dünyasına hazır mısınız?

Legacy sistemlerinizin dijital dönüşüm süreçlerini yöneterek işletmenize kalite, güvenlik, hız, verimlilik ve kıvraklık katmanıza yardımcı oluyoruz. Quasys Kubernetes danışmanları farklı ortamlarda çalışmak için tasarlanmış legacy uygulamalarınızın Kubernetes ortamlarına entegre olmasında baştan sona yanınızda olacaktır.