Uç Nokta Güvenliği

Şirketiniz büyüdükçe uç nokta sayınız katlanarak artacak ve bu uç noktaların yönetimi zorlaşacak, yetki yönetimi ve denetimi gereksinimleri değişecek. Özellikle de uzaktan çalışma oranlarının arttığı bu dönemde uç nokta güvenliğinin sağlanması öncelikle çalışanlarınızı koruyacaktır. Uç noktalarda yaşanabilecek problemlerden en büyüğü de 2017’de 150 ülkede etkisini göstermiş ve 4 milyar dolar zarar oluşturmuş WannaCry ransomware krizidir.

Sektördeki önemli uygulamalara örnek olarak en az yetki prensibi olarak bilinen PoLP (örneğin local admin yetkilerinin kaldırılması), sandboxing, otomatik yetki yükseltme sistemleri, algoritmalar ile kullanılmayan yetkilerin tespit edilmesi verilebilir.

Endpoint Privilege Management (EPM)

Çeşitli firmalar incelendiğinde zafiyetlerin %90’ının gereğinden fazla tanımlanmış olan admin haklarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Endpoint Privilege Management(EPM) çözümlerimizin sunmuş olduğu Least Privilege yaklaşımı sayesinde; kullanıcılara tanımlanan admin hakları alınarak, uygulama/komut/işlem bazında hak yükseltme izni verilerek bu zafiyetlerin önüne geçildiği gibi uygulama kullanım kontrolü, loglaması ve raporlaması yapılabilmektedir.